Kategorie
Uncategorised

Ola Chomik i Zosia Sykut: dajemy przestrzeń dla rozwoju relacji

O projekcie, który powstał w wyniku potrzeby serca, o przejściu do świata online oraz o Kobiecej Grupie Rozwojowej opowiadają nam ekspertki w dziedzinie relacji – Ola Chomik i Zosia Sykut.

Foto: Katarzyna Kropornicka

Pani Zosiu, Pani Olu, czym się Panie zajmują?

Ola: Jestem trenerką umiejętności psychospołecznych, którą pasjonuje tematyka relacji, uważnego i empatycznego odkrywania drogi do siebie. Od wielu lat pracuję z kobietami dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem życiowym. Wcześniej zarządzałam projektami społeczno-kulturalnymi oraz animowałam kobiece społeczności lokalne.

Zosia: Zawodowo zajmuję się tematyką relacji i zdrowego stylu życia. Prowadzę warsztaty dla kobiet, ale także spotkania profilaktyczne skierowane do młodzieży, rodziców i nauczycieli. To moja praca, ale także moja pasja. Głęboko wierzę w to, że są to niezwykle ważne tematy, o których warto głośno mówić.

Co to jest Obdarowana – Przestrzeń Rozwoju Relacji ?

Projekt Obdarowana jest wynikiem potrzeby serca. Autentycznej potrzeby serca, połączonej z refleksją, że dużo mówi się o tym, że warto inwestować w miłość do siebie i do bliskich osób, ale mało jest realnie takich działań w naszym otoczeniu, które dają przestrzeń do pracy nad tą zmianą. 

Postanowiłyśmy więc razem stworzyć przestrzeń dla rozwoju relacji. Relacji z samą sobą i relacji małżeńskiej. 

Jest to przestrzeń internetowa, ale za pomocą różnych warsztatów, spotkań i inicjatyw przenosimy ją również do sal szkoleniowych, kawiarni i przestrzeni, która nas otacza.

Prowadzimy warsztaty, webinary, szkolenia, Kobiecą Grupę Rozwojową. Jesteśmy również aktywne w mediach społecznościowych na FB i IG, gdzie piszemy o tym, co uważamy za ważne, prowadzimy cykliczne otwarte LIVY o budowaniu relacji małżeńskiej.

W jaki sposób pandemia wpłynęła na działania Obdarowanej?

Przede wszystkim pandemia uniemożliwiła nam stacjonarne spotkania, warsztaty, działanie, pracowanie. Nie chciałyśmy rezygnować więc postanowiłyśmy przenieść działania do świata online.

Foto: Obdarowana – Przestrzeń Rozwoju Relacji

Jak wyglądało przejście do świata online? Jak prowadzi się takie spotkania?

Z początkiem pandemii zaczęłyśmy być bardziej aktywne na naszych profilach w mediach społecznościowych, na stronie internetowej. Chciałyśmy oferować wartość i tematy, które z naszej perspektywy są ważne, cenne również biorąc pod uwagę covidową rzeczywistość i wyzwania, które ze sobą niosła i niesie. Pierwszą rzeczą, którą zrobiłyśmy było nagranie cyklu wspierających krótkich filmów „Być razem i nie zwariować”, o tym jak radzić sobie w nowej rzeczywistości, często 24 godziny na dobę z naszymi domownikami – mężem, dziećmi. Później powstał pomysł 10-tygodniowego cyklu warsztatów, procesu rozwojowego pod nazwą Kobieca Grupa Rozwojowa Online. To był strzał w 10, bo zobaczyłyśmy jak bardzo kobiety tego potrzebują – żeby się wygadać, żeby mieć czas dla siebie, żeby przyjrzeć się samym sobie, swoim wartościom, potrzebom. Żeby zrozumieć czemu zachowują się tak a nie inaczej w różnych sytuacjach i zacząć zmieniać to, co jest dla nich trudne. Otrzymać wsparcie w tym, z czym sobie nie radzą.

Czy spotkania online mogą mieć taką samą wartość jak te stacjonarne? Jakie są wrażenia uczestniczek?

Zosia: Paradoksalnie spotkania online od stacjonarnych bardzo wiele dzieli i jednocześnie bardzo wiele je łączy. Dzieli sposób przekazu treści, fakt, że jesteśmy w swoich domach, a nie w zewnętrznej sali, że nie możemy się zobaczyć, porozmawiać w przerwach, napić razem herbaty. Są takie możliwości, które mamy na sali, patrząc sobie w oczy, których ekran nie da. Charakteryzuje je trochę inna energia, inna dynamika pracy. Tu nie pogadasz w przerwie przy kawie z koleżanką, nie wyjdziesz fizycznie z domu. Jednak nasze doświadczenia jednoznacznie wskazują, że spotkania online mają swoją specyfikę oraz swoją inną jednak równie ogromną wartość. Możemy spotykać się z każdego miejsca na ziemi, nie musimy dojeżdżać. Możemy być w piżamach, możemy uczestniczyć w spotkaniu pomimo przeziębienia, choroby czy wyjazdu, a jeśli sytuacja tego wymaga, zdarza się, że dzieci plączą się pod nogami uczestniczek.

Ola: W sytuacji stacjonarnego spotkania brak opieki do dzieci automatycznie skutkuje brakiem uczestniczenia w warsztacie. W spotkaniu online można to czasem pogodzić.

Foto: Katarzyna Kropornicka

Mając wybór czy chcę się rozwijać i pracować, czy odpuszczam bo to spotkanie online, wybrałabym online.

To mit, że w onlajnie nie możemy nawiązać wartościowych relacji, a nawet się zaprzyjaźnić. To mit, że nie możemy czuć się bezpiecznie, że tracimy tak wiele. Naprawdę bardzo dużo zależy od naszej perspektywy i otwartości.

Jak wygląda u Pań zwykły dzień roboczy oraz planowanie wspólnych działań?

Ola: Mieszkamy w dwóch różnych miejscach, więc pracujemy głównie zdalnie. Spotykamy się na zoomie, ustalamy priorytety, cele, działania i zadania. Wpisujemy je w program do zarządzania projektami. Kiedy Zosia przyjeżdża do Lublina spotykamy się również stacjonarnie na dłużej. Wtedy często działamy kreatywnie, ewaluujemy czy nasze działania idą we właściwym kierunku, czy są spójne z nami i założeniami. Robimy burze mózgów, działamy bardziej kreatywnie.

Foto: Katarzyna Kropornicka

Jak oceniają Panie rolę mediów w obecnej covidowej sytuacji? Czy współpraca z ekspertami ma znaczenie?

Zosia: Myślę, że w obecnej sytuacji rola mediów jest bardzo ważna. One kształtują sposób patrzenia na świat swoich odbiorów, kreują trendy, sugerują, co jest ważne. Chcąc nie chcąc, tak się właśnie dzieje. Odbieramy to często podświadomie.

Jakich tematów według Pań brakuje w mediach? O czym powinno pisać się więcej?

Zosia: Marzy mi się, by w mediach więcej było tematów poświęconych zdrowiu psychicznemu. A także więcej tych związanych z szeroko rozumianym obszarem relacji – relacji z samym sobą, relacji z innymi ludźmi. To paradoks, że o tym, co jest tak ważne, mówi się tak mało. To czy znamy samych siebie, czy rozumiemy swoje uczucia, potrzeby, ma decydujący wpływ na wiele płaszczyzn naszego życia. To jak się czuję z samą sobą i jak buduję relacje z najbliższymi, wiąże się z tym czy jestem szczęśliwa, czy mam satysfakcję ze swojego życia. Wszyscy żyjemy w jednym wielkim systemie i wzajemnie na siebie oddziałujemy. To piękne. Ale to także jest wyzwaniem.

Co planują Panie na ten rok?

Nasze działania dostosowujemy do bieżącej sytuacji i potrzeb kobiet, z którymi się spotykamy. Najbliższy nasz plan to rozpoczęcie V edycji Kobiecej Grupy Rozwojowej Online – przestrzeni życzliwego wsparcia i rozwoju w małej kameralnej kobiecej grupie. Startujemy już we wtorek 25 maja i mamy ostatnie wolne miejsca. Kolejne nasze pomysły to powrót w wakacje do krótkich form warsztatowych, ale odbywających się stacjonarnie. Na jesień planujemy natomiast intensywne działania skierowane do małżeństw. Co przyniesie czas, zobaczymy.

Więcej informacji o Kobiecej Grupie Rozwojowej: https://lp.obdarowana.pl/

Foto: Zosia Sykut i Ola Chomik, Obdarowana – Przestrzeń Rozwoju Relacji

Dowiedz się więcej i wypróbuj naszą bezpłatną usługę, która łączy dziennikarzy z ekspertami.

Jestem dziennikarzem

Szukasz wiarygodnego źródła informacji do nowego artykułu?

BEZPŁATNA * usługa dla dziennikarzy i blogerów szukujących sprawdzonego źródła informacji i cytatów.

* na zawsze za darmo

Jestem ekspertem

Szukasz sposobu na zyskanie rozgłosu w mediach?

BEZPŁATNA * usługa dla ekspertów i firm, które chcą wypromować się w mediach.

* na zawsze za darmo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *