Kategorie
Uncategorised

6 sposobów na ciekawe nagranie wideo

Jednym ze sposobów reagowania na zapytania dziennikarzy jest przesłanie nagrania wideo. Jeśli jeszcze nigdy nie nagrywałeś takiej wypowiedzi to nic nie szkodzi. Podpowiemy Ci jak przygotować profesjonalnie wyglądający filmik.

  1. Zaplanuj swoją odpowiedź

Głównym i najważniejszym czynnikiem przy publikacji nagrań w mediach jest ich zawartość, dlatego przemyśl dokładnie co chcesz powiedzieć. Mów konkretnie i zwięźle, trzymając się sedna sprawy. Pamiętaj by Twoja odpowiedź była konkretna i na temat. Opowiedz o swoich doświadczeniach, zwracając uwagę na to, że emocje również odgrywają bardzo ważną rolę w tym czy Twoje nagranie zostanie wybrane.

2. Wybierz odpowiednie tło

Tło w nagraniu nie musi być tylko zbędnym dodatkiem. Jeśli je odpowiednio dobierzesz pomoże Ci opowiedzieć Twoją historię, budować markę i wzbudzić zaufanie. Wybierz je w zależności od tego co chcesz powiedzieć. Jeśli opowiadasz o swojej pracy, możesz zrobić nagranie zza biurka. Jeżeli opowiadasz o życiu prywatnym i jakimś konkretnym doświadczeniu możesz spokojnie nagrywać w mniej formalnym miejscu. Zwróć jednak uwagę by w tle nie było zbyt wielu rozpraszających elementów. Ważne jest również dobranie kolorów, które odpowiednio zaaranżowane wzbudzą pozytywne emocje u widza.

3. Nie potrzebujesz kamery 4K

Nie martw się jeśli nie masz pod ręką profesjonalnej kamery. Smartfony mają wbudowane aparaty i kamery z tak dobrą rozdzielczością, że spokojnie można je wykorzystywać do nagrywania materiałów do publikacji. Wybierz odpowiednie nastawienia w swoim smartfonie i ruszaj do akcji.

Oto przykład klipu muzycznego nagrywanego iPhonem. Imponujący efekt, prawda?

4. Kadr pionowy czy poziomy

W mediach zazwyczaj wykorzystuje się kadr poziomy. Natomiast jeśli nie masz co do tego pewności, zareaguj na zapytanie, prześlij swój tekst, a jednocześnie poinformuj, że chcesz nagrać odpowiedź w formie wideo i poproś o szczegółowe parametry nagrania.

5. Jakość dźwięku

Zwróć uwagę, by podczas nagrywania filmiku było wokół Ciebie w miarę cicho. Dodatkowe dźwięki w tle obniżają jakość nagrania. Jeśli chcesz natomiast, aby w nagraniu były zawarte dźwięki natury, wykorzystaj w tym celu mikrofon zewnętrzny, który możesz podłączyć do telefonu.

6. Skorzystaj z naturalnego światła

Oświetlenie jest podczas nagrywania bardzo istotne. Nie masz dodatkowego światła? Nic nie szkodzi. Wykorzystaj światło naturalne. Jeśli nagrywasz na zewnątrz to poczekaj na złotą godzinę (pora dnia po wschodzie słónca lub bezpośrednio przed zachodem słońca) lub na pochmurny dzień. Ostre promienie słoneczne tworzą cienie na twarzy, a także powodują, że mrużymy oczy. Jeśli natomiast nagrywasz w pomieszczeniu, wybierz to, w którym jest najwięcej światła. Spokojnie możesz usiąść lub ustawić się blisko okna.

Dowiedz się więcej i wypróbuj naszą bezpłatną usługę, która łączy dziennikarzy z ekspertami.

Jestem dziennikarzem

Szukasz wiarygodnego źródła informacji do nowego artykułu?

BEZPŁATNA * usługa dla dziennikarzy i blogerów szukujących sprawdzonego źródła informacji i cytatów.

* na zawsze za darmo

Jestem ekspertem

Szukasz sposobu na zyskanie rozgłosu w mediach?

BEZPŁATNA * usługa dla ekspertów i firm, które chcą wypromować się w mediach.

* na zawsze za darmo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *